MS klubů: Jistotu má již i Inter, Bayern a PSG

11/11/23 - Inter, Bayern a PSG sú ďalšími istými účastníkmi Majstrovstiev klubov FIFA. Turnaj v novom formáte s 32 účastníkmi a so systémom, ktorý kopíruje Majstrovstvá sveta FIFA medzi rokmi 1998-2022, bol schválený v decembri 2022.

Futbalové konfederácie si miesta rozdelili nasledovne:

OFC a usporiadateľ získa každý 1 miesto,

AFC, CAF a CONCACAF patria každej konfederácií 4 miesta,

CONMEBOL má 6 miest,

UEFA má 12 miest.

Pravidlá kvalifikácie v rámci UEFA sú však stále plné otáznikov.

Kluby sa na záverečný turnaj môžu kvalifikovať dvomi spôsobmi. Výhrou v Lige majstrov alebo klubovým koeficientom v období 4 rokov pred organizovaním turnaja.

Víťazmi Ligy majstrov medzi rokmi 2021-24 a istými účastníkmi Majstrovstiev klubov sú Chelsea , Real Madrid, Manchester City a tohtoročný víťaz ušatej trofeje.

Pravidlá pre kvalifikáciu zvyšných 8 tímov však doposiaľ nie sú schválené vo finálnej verzií. Vieme však, že z každej krajiny sa môžu kvalifikovať maximálne 2 kluby. Výnimka z tohto pravidla nastáva iba v prípade víťazstva v Lige majstrov. Anglické tíme už aktuálne majú svoje 2 sloty obsadené, a to znamená, že iný klub z Premier League sa už nemôže kvalifikovať prostredníctvom klubového koeficientu, ale iba prípadným víťazstvom v práve prebiehajúcom ročníku Ligy majstrov. Liverpool, teda na turnaji v USA neuvidíme.

Otáznikom však stále je spôsob, ktorým sa budú počítať body do koeficientu. S určitosťou vieme, že do koeficientu sa budú počítať len body získané v Lige majstrov v období 2020/2021-2023/2024.

Prvým spôsobom, akým sa malo určovať poradie, mal byť aktuálny bodovací systém UEFA, ktorý spočíva z :

4 body za účasť v LM,

2 body za výhru,

1 bod za remízu,

5 bodov za účasť v osemfinále,

1 bod navyše za každý postup do ďalšieho kola.

FIFA však 30. októbra navrhla nový spôsob bodovania, ktorý sa týka kvalifikácie na záverečný turnaj:

5 bodov za účasť v LM,

3 body za výhru,

1 bod za remízu.

La Beneamata, Die Roten a Les Parisiens majú dostatok bodov na postup aj v jednom, aj v druhom prípade. Zaujímavé je však pozorovať boj o druhé postupové miesto zo Španielska resp. z Talianska, o ktoré sa bije FC Barcelona a Atlético Madrid resp. Juventus s AC Milan a SSC Napoli.

V prípade, ak by sme brali do úvahy bodový koeficient podľa pravidiel UEFA, tak by tými šťastnejšími boli aktuálne Colchoneros, ktorí majú na Barcu tesný náskok, v pomere 51:48. V prípade mužstiev z Talianska, by momentálne postupovala La Vecchia Signora, ktorá však už body získať nemôže a il Diavolo by ich v prípade postupu do ďalších kôl Ligy majstrov preskočilo. V závese je aj Partenopei, ktorí však majú iba teoretickú šancu. Bodový pomer je v tomto prípade zatiaľ 47:39:34.

Situácia sa však dramaticky mení, ak by sa schválil návrh od FIFA. V tom prípade by Barca získala voči Atlétom 7 bodový náskok, ktorý by sa ťažko doháňal (59:51). Návrh od FIFA by významne vyhovoval aj Juventusu (52:39:37). Bez bonusových bodov za postup do osemfinále LM resp. ďalších fáz, bude stíhacia jazda AC a SSC značne komplikovaná.

Nechajme sa prekvapiť, ako sa páni z FIFA nakoniec rozhodnú. Priznávam, že sa akosi nemôžem zbaviť dojmu z toho, že niektoré kluby sú protežované viac ako iné.

Autor: Rastislav Jusko

30x
FC INTER MILANO - Cechia nerazzurra (Version 9.0)
© 1998 - 2023 fcintermilano.com / redakce@fcintermilano.com
Stránka českých a slovenských fanoušků italského fotbalového klubu Inter Milán / Unofficial fan site
Kopírování textů, zveřejňování a jakékoliv další použití na internetu je povoleno pouze s uvedením zdroje www.fcintermilano.com.
Privace Policy